Χόφενχαϊμ-Μπάγερν 4-2: Νίκησαν αυτοί που το ήθελαν

Η ομάδα του Τούχελ μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και σκόραρε δύο φορές στα πρώτα 6 λεπτά με τους Τελ και Ντέιβις. Οι γηπεδοιύχοι αντέδρασαν και μείωσαν με τον Μπάιερ να μειώνει σε 2-1 στο 8ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χόφενχαϊμ εντυπωσίασε. Συνέχισε να βγάζει ενέργεια στο γήπεδο και να δημιουργεί σημαντικά προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Ο Κράμαριτς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής σε αυτό το διάστημα σκοράροντας τρεις φορές. Στο 68 έκανε το 2-2, στο 85′ το 3-2 και στο 87ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (4-2) εξιοποιώντας τα λάθη της βαυαρικής άμυνας.

Σε αυτό το διάστημα η Μπάγερν ουσιαστικά απείλησε μόλις μια φορά με τον Μίλερ.

Η Χόφενχαϊμ εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο στο Κόνφερενς Λιγκ και η Μπάγερν έμεινε στην 3η θέση πίσω από Μπάγερ Λεβερκούζεν και Στουτγάρδη.