Κολοσσός-Περιστέρι 86-88: Ο Ράγκλαντ δεν ήθελε…τρίτο αγώνα

Το Περιστέρι με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε 88-86 τον Κολοσσό, στην Ρόδο για δεύτερη φορά στα προημιτελικά των play off της Basket League και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου πήρε θέση απέναντι στον Ολυμπιακό.

Ο Τζό Ράγκλαντ πέτυχε 36 πόντους, είχε 3 ασίστ και ο βαθμός αξιολόγησης του ήταν 38.

Ο Κολοσσός κυριάρχησε στα δυο πρώτα δεκάλεπτα και σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα, φυσιολογικά, προηγήθηκε με 12 πόντους, εξαιτίας της υψηλής παραγωγής σκορ με 23 και 29 πόντους, ενώ το Περιστέρι, δεν είχε αντίδραση από την άμυνα του. Δεν έχασε την επαφή του με το προβάδισμα των Ροδιτών, από την επίθεση του και τους 24 πόντους που πέτυχε στην δεύτερη περίοδο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι άλλαξε τον ρου του αγώνα. Με επιμέρους σκορ 14-29, “προσπέρασε” στο σκορ, λόγω της αμυντικής προσήλωσης του και της κατακόρυφης επιθετικής βελτίωσης του Ράγκλαντ που “φόρτωσε” το καλάθι του Κολοσσού με 36 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-16, 52-40, 66-69, 86-88