Έγραψε ιστορία η αήττητη Λεβερκούζεν | Σώθηκε στο τέλος η Ουνιόν

Μεγάλες συγκινήσεις επιφύλασσε και η 34η και τελευταία αγωνιστική της Bundesliga, με την Μπάγερ Λεβερκούζεν να κατακτά αήττητη τον τίτλο, τη Χάιντενχαϊμ να τερματίζει όγδοη και να ελπίζει σε έξοδο στην Ευρώπη για πρώτη φορά στην ιστορία της, την ώρα που η Ουνιόν Βερολίνου σώθηκε στο 90’+2′, στέλνοντας την Μπόχουμ στα μπαράζ με τη Φορτούνα Ντίσελντορφ του Χρήστου Τζόλη.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Άουγκσμπουργκ 2-1

Η πρωταθλήτρια Λεβερκούζεν επικράτησε εντός έδρας με 5-1 της Άουγκσμπουργκ, για την

τελευταία αγωνιστική της Bundesliga, σε ένα ματς που η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο επέκτεινε σε 51 ματς το αήττητο σερί της σε όλες τις διοργανώσεις, λίγο πριν πάρει μέρος στους τελικούς του Europa League (με Αταλάντα) και του Κυπέλλου Γερμανίας (με Καϊζερλάουτερν). Μάλιστα, οι “ασπιρίνες” έγραψαν ιστορία, καθώς έγιναν η μοναδική ομάδα που κατακτά αήττητη την “σαλατιέρα”. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εξασφαλίσουν ευρωπαϊκή έξοδο.

Η Μπάγερ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Βίκτορ Μπονιφάς, ενώ στο ο Ρόμπερτ Άντριχ στο 27′ έκανε το 2-0. Η Άουγκσμπουργκ μείωσε σε 2-1 στο 62′ με τον Μερτ Κεμιούρ, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Χόφενχαϊμ – Μπάγερν Μονάχου 4-2

Στουτγκάρδη – Γκλάντμπαχ 4-0

Η Στουτγκάρδη έκλεισε τη σεζόν με νίκη, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Γκλάντμπαχ, τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογίας και επέστρεψε στο Champions League. Από την άλλη, η τελευταία αγωνιστική της φετινής Bundesliga βρήκε τα “πουλάρια” στην 13η θέση. Με τον ασταμάτητο Σερού Γκιρασί να πετυχαίνει δύο γκολ σε διάστημα οκτώ λεπτών (23′ και 31′), οι Σουηβοί πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 2-0.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Λειψία 2-2

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Ντάρμσταντ 4-0

Συγκλονιστικές στιγμές στο αντίο του Μάρκο Ρόις στην Μπορούσια Ντόρτμουντ, μετά από 11 χρόνια καριέρας στους Βεστφαλούς. Όλο το πέταλο αφιέρωσε ένα μοναδικό κορεό στον 34χρονο Γερμανό άσο, ο οποίος σκόραρε μάλιστα στο 4-0 επί της Ντάρμσταντ και δέχθηκε ένα μοναδικό pasillo από τους συμπαίκτες του όταν έγινε αλλαγή στο 81ο λεπτό.

Ουνιόν Βερολίνου – Φράιμπουργκ 2-1

Βέρντερ Βρέμης – Μπόχουμ 4-1

Χάιντενχαϊμ – Κολωνία 4-1

Βόλφσμπουργκ – Μάιντζ 1-3