Γαλλία – Χιλή 3-2 : Τεστ θετικό για πολλούς στο “Βελοντρόμ”

Σε ένα πολύ καλό ματς, στο “Βελοντρόμ” η Γαλλία έδειξε το γιατί ακόμα και με τα κενά της διαστήματα μπορεί να διεδικήσει νίκες και τίτλους παντού (!!) ενώ ικανοποιημένη από αυτό το φιλικό τεστ έμεινε και η Χιλή παρουσιάζοντας ένα σύνολο με ταλέντο αλλά και σωστές προσεγγίσεις κόντρας σε έναν τόσο δυνατό αντίπαλο.

Στα πρώτα 15 λεπτά η ομάδα της νότιας Αμερικής έδειξε πιο ζωηρή σκοράροντας στο 6′ με τον Νούνες. Η Γαλλίς βρήκε απάντηση στην πρώτη της τελική προσπάθεια με ωραίο σουτ του Φοφανά στο 18′ και επτά λεπτά αργότερα έπειτα από κεφαλιά του Κόλο Μουανί έκανε το 2-1.

Αρκετά θεαματικό και ανταγωνιστικό, συνάμα, το 2ο μέρος με τον Ζιρού να σκοράρει στο 72′ κι αφού νωρίτερα η μπάλα από κεφαλιά του Βάργκας βρήκε το δοκάρι των “τρικολόρ”.

Στο 82′ ο Οσόριο με δυνατό διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-2!