Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της αλλά δεν έφτασε για τον τίτλο

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο δεύτερο λεπτό είχε τελική. Ο Τσούμπερ έβγαλε την σέντρα, ο Λιούμπισιτς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα απείλησε και στο 13’. Ο Τσούμπερ έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να φεύγει άουτ. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε γρήγορα το πλάγιο από τη μεσαία γραμμή προς την πλάτη της

άμυνας της ΑΕΚ. Εκεί πετάχτηκε ο Λιούμπιτσιτς ο οποίος με ωραίο τελείωμα μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. O Κροάτης ήταν αρκετά δραστήριος και στο 26’ άγγιξε και δεύτερο γκολ με τον Χατζηεμμανουήλ να απομακρύνει ενστικτωδώς. Στο 40’ η «Ένωση» διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Γκαρσία μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα στην περιοχή.

Η μπάλα έφτασε στον Τσούμπερ που με δυνατό σουτ έκανε το 2-0. Με στόχο να σημειώσει ακόμα ένα τέρμα και να τελειώσει την δουλειά μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53’ το άγγιξε, αλλά το σουτ του Γκαρσία πέρασε λίγο άουτ. Η «Ένωση» με Τσούμπερ και Λιβάι έφτανε κοντά σε γκολ. Αμφότεροι δεν είχαν ψυχραιμία στη τελική προσπάθεια και δεν μπόρεσαν να διευρύνουν το σκορ. Η καλύτερη στιγμή για την «Ένωση» στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 77’. Ο Ελίασον δοκίμασε τα πόδια του, με τον Xατζηεμμανουήλ να εκτινάσσεται και να απομακρύνει σε κόρνερ. Η «Ένωση» ήταν αρκετά φλύαρη στα τελειώματα της, χωρίς ωστόσο να απειλείται από την Λαμία. Η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σιμάνσκι για το 3-0 της “Ένωσης” το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΓΚΟΛ: 20’ Λιούμπισιτς, 40’ Τσούμπερ, 90+3’Σιμάνσκι