Άστον Βίλα: Η χειρότερη εμφάνιση επί εποχής Έμερι (video)

Η Άστον Βίλα γνώρισε δίκαιη ήττα από την Μπράιτον (1-0) για την 36η αγωνιστική της Premier League, χάρη στο γκολ του Ζοάο Πέδροστο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το σύνολο του Ουνάι Έμερι δεν κατάφερε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να γίνει ιδιαιτέρως απειλητικό προς την εστία των «γλάρων» και πραγματοποίησε ίσως την χειρότερη επιθετική εμφάνισή της στη σεζόν και μια από τις χειρότερες με τον

Ισπανό προπονητή στον πάγκο της.

Τα μόλις 0,06 XGoals των «χωριατών» στο Μπράιτον αποτελούν την χειρότερη επίδοση του συλλόγου επί εποχής Έμερι και το μόλις ένα σουτ στο πρώτο ημίχρονο αλλά και τα δύο συνολικά στο παιχνίδι συνθέτουν αρνητικό ρεκόρ του συλλόγου την εφετινή σεζόν στην Premier League.

Επιπλέον, η Βίλα γνώρισε για πρώτη φορά την ήττα κόντρα στη Μπράιτον ύστερα από έξι συνεχόμενα επιτυχή αποτελέσματα τα προηγούμενα χρόνια (5 νίκες, μία ισοπαλία).