Xρυσή η Ντουντουνάκη στην πρώτη μέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος

Ο Απόστολος Χρήστου πήρε πίσω το πανελλήνιο ρεκόρ των 200μ. ύπτιο, καταγράφοντας το εντυπωσιακό 1:56.34, κατά την 1η ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κολύμβησης, στο Ποσειδώνιο της Θεσσαλονίκης.

Ο αθλητής του Ολυμπιακού ήταν επί χρόνια ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ, είδε όμως τον 19χρονο Απόστολο Σίσκο να το

καταρρίπτει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα, τον περασμένο Φεβρουάριο, όταν κολύμπησε δύο φορές (προκριματικό και τελικό) σε 1:56.64. Ο Χρήστου φάνηκε αποφασισμένος να πάρει τη… ρεβάνς, πανηγύρισε τη νίκη στο αγώνισμα και ξαναέκανε δικό του το πανελλήνιο ρεκόρ, ενώ ταυτόχρονα επιβεβαίωσε το όριο για τους Ολύμπιακούς Αγώνες. Ο Σίσκος πήγε κι αυτός κάτω από το όριο για το Παρίσι, αλλά αρκέστηκε στη δεύτερη θέση με 1:57.23, ενώ τρίτος ήταν ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης με 2:00.53.

Να σημειωθεί ότι είναι η 5η συνεχόμενη νίκη του Χρήστου, 9η συνολικά στο αγώνισμα και ο 31ος ατομικός πανελλήνιος τίτλος στην καριέρα του, δύο πίσω από τον πολυνίκη -στους άνδρες- Σπύρο Γιαννιώτη.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η 16χρονη Δέσποινα Πυρίλη πρώτευσε με 2:14.45 και κατέρριψε ένα πανελλήνιο ρεκόρ 20 ετών, «σβήνοντας» το 2:14.53 της κατηγορίας κορασίδων, που κατείχε η Στέλλα Μπούμη και το είχε πετύχει στο test event του ΟΑΚΑ για τους Ολυμπιακούς Αγώνες (!), στις 12 Ιουνίου 2004. Ο Πανσερραϊκός έκανε το «1-2» στο αγώνισμα, καθώς το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε η 17χρονη Μαριάννα Φαρδέλλα με 2:17.70, ενώ τρίτη ήταν η παγκόσμια πρωταθλήτρια των masters, η 31χρονη Αφροδίτη Γιαρένη με 2:19.50.

Με μία πολύ καλή κούρσα, ο Σάββας Θώμογλου διατήρησε για τέταρτη σερί χρονιά τον τίτλο στα 200μ. πρόσθιο, πετυχαίνοντας και ρεκόρ αγώνων με 2:11.94. Η επίδοση του 23χρονου κολυμβητή καταγράφεται -αν και δεν είναι καν ατομικό ρεκόρ- και ως πανελλήνιο ρεκόρ νέων ανδρών (η κατηγορία εισήχθη πέρυσι), βελτιώνοντας το 2:12.49 του Βαγγέλη Ντούμα, τον περασμένο μήνα (28/4) στο “Ακρόπολις”. Ο 16χρονος δεν μπόρεσε να επαναλάβει ανάλογη εμφάνιση στη Θεσσαλονίκη και έμεινε δεύτερος με 2:15.44, μπροστά από τον Δανιήλ Γιουρτζίδη (2:16.12).

Κριστιάν Γκολομέεβ και Αννα Ντουντουνάκη συμπλήρωσαν από δέκα συνεχόμενα χρυσά μετάλλια στα 50μ. πεταλούδα, χαρίζοντας δύο νίκες στον Παναθηναϊκό. Ο 31χρονος αθλητής με 23.77 νίκησε και φέτος τον -κάτοχο του πανελληνίου ρεκόρ- Στέργιο Μπίλα, ο οποίος έμεινε στο 23.92 και στη δεύτερη θέση, μπροστά από τον Κώστα Στάμου (23.99).

Μάχη έγινε στα 200μ. ελεύθερο ανδρών, όπου ο Δημήτρης Μάρκος με 1:48.96 διατήρησε τα “σκήπτρα”, μπροστά από τον Παναγιώτη Μπολάνο. Ο τελευταίος πέτυχε ατομικό ρεκόρ με 1:49.36 και θέτει υποψηφιότητα για το Παρίσι, ως μέλος της ομάδας 4Χ200μ. ελεύθερο. Την τρίτη θέση πήρε ο Κώστας Εγγλεζάκης με 1:49.69, αφήνοντας εκτός βάθρου τον τρεις φορές πανελληνιονίκη, Ανδρέα Βαζαίο. Ο Μάρκος ολοκλήρωσε την ημέρα (και συνολικά την παρουσία του στη διοργάνωση) με ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο, αυτή τη φορά στα 1.500μ. ελεύθερο, όπου με 15:13.51 νίκησε τον Αλκη Κυνηγάκη (15:17.26). Τρίτος τερμάτισε ο Τούρκος Πινάρ, ενώ το χάλκινο μετάλλιο του Πνελληνίου Πρωταθλήματος κατέληξε στα χέρια του 17χρονου Βασίλη Κακουλάκη (15:43.22).

Η Ελένη Κοντογεωργου κατέκτησε εύκολα το τρίτο διαδοχικό της χρυσό μετάλλιο (έκτο συνολικά) στα 200μ. πρόσθιο, κερδίζοντας με 2:28.60. Δεύτερη, όπως και πέρυσι, ήταν η Χαρά Αγγελάκη με 2:31.57 και τρίτη η Ανδρομάχη Τασάκου με 2:34.03. Στα 200μ. ελεύθερο γυναικών η Αρτεμις Βασιλάκη υπερασπίστηκε τον τίτλο της με 2:01.22, νικώντας στο τέλος και την Τουρκάλα Ελα Ναζ Οζντεμίρ. Η Ζαχαρούλα Καλογερή με 2:01.65 πήρε τη δεύτερη θέση και το έκτο διαδοχικό της μετάλλιο στο αγώνισμα, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Χρυσούλα Μητσάκου με 2:02.03. Η Μερβέ Τουντσελ από την Τουρκία με 16:54.44 τερμάτισε μακράν πρώτη στα 1.500μ. ελεύθερο, όπου τον τίτλο της πανελληνιονίκη κατέκτησε -για δεύτερη φορά- η 16χρονη Αντωνία Ρακοπούλου, με χρόνο 17:10.22. Στο βάθρο την πλαισίωσαν η Μαρία Γκάζγκα (17:29.61) και η Βαρβάρα Γκιουζέπα Πετροπούλου (17:35.82).

Στα ομαδικά αγωνίσματα της πρεμιέρας, ο Ολυμπιακός επικράτησε στα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών με ρεκόρ αγώνων (3:18.93), αλλά και στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed. Αντίθετα, στα 4Χ100μ. ελεύθερο γυναικών πρώτευσε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Παλαιό Φάληρο.